flaga polski

Większość obywateli Polski doskonale wie jak wygląda nasza flaga. Jednak tutaj najczęściej nasza wiedza się kończy. Po przeczytaniu tego artykułu znacznie pogłębisz swoją wiedzę, którą możesz zabłysnąć przed znajomymi lub swoim nauczycielem od historii. 

Pochodzenie barw narodowych 

Każdy Polak od maleńkości wie, że nasza flaga jest biało-czerwona, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd te konkretne barwy? Ich historia sięga jeszcze X wieku, gdy używano jeszcze chorągwi prywatnie. Około 300 lat później owa chorągiew otrzymała funkcję flagi narodowej. Jednak nie była ona biało-czerwona tak jak dzisiaj. Wcześniej używano symbolu białego orła na czerwonym tle.  Barwy naszego kraju pochodzą od średniowiecznego herbu Polski, biały pochodzi od białego orła i pogoni litewskiej, a czerwony – od pola tarczy herbowej. Połączenie bieli z czerwienią jako symbolu utworzono 3 maja 1792 r., gdy Polki na pierwszą rocznicę Konstytucji 3 maja zawiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Owe kolory są uznawane za nasze barwy państwowe od siódmego lutego 1831 roku, natomiast za symbol państwowy uznaje się je od 1919 roku. 

Biało-czerwona, ale czy na pewno?

We wcześniejszym punkcie była mowa, że flaga jest biało-czerwona, jednak czy rzeczywiście jest to kolor „po prostu” biały i „po prostu” czerwony? Okazuje się, że istnieje specjalna ustawa, która jednoznacznie rozwiewa wątpliwości dotyczące kolorytu naszego symbolu narodowego. „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” opisuje barwy naszej flagi jako: biel z refleksami (więc nie śnieżnobiała) oraz ciemną czerwień znajdującą się na dole mamy ciemny czerwony zwany karmazynem. Natomiast od 1927 roku dolnym kolorem flagi cynober, czyli czerwień zbliżona do pomarańczy.

Jakie flagi są podobne do naszej, polskiej?

Zważając na fakt, że każde państwo ma swoją własną flagę – mamy świadomość, że jest ich naprawdę wiele. Z tego powodu flagi zupełnie innych, dalekich państw zdarzają się być podobne, jednak nigdy nie są takie same. Najbardziej synonimiczne flagi mają Monako i Indonezja, różni je tylko kolejność barw oraz wymiary flag. Inną, bliźniaczą flagą mogą się poszczycić się mieszkańcy Chile, gdzie odróżnia ją tylko biała gwiazda na granatowym tle w lewym, górnym rogu. Już nieco mniej podobną flagę posiada Singapur, gdzie kolory są umiejscowione odwrotnie do naszych i dodatkowo w lewym, górnym rogu znajduje się biały półksiężyc. Ostatnią w miarę podobną flagę mają Czechy, gdzie odróżnia je jedynie granatowy trójkąt po lewym boku.

Możesz przeczytać: