nadciśnienie

Nadciśnienie to jedna z najczęściej spotykanych chorób układu krążenia. W jego zwalczaniu oprócz odpowiednich leków pomóc może również zmiana trybu życia. Jakie są naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia?

Regularna aktywność fizyczna

Jedną z najważniejszych czynności mogących pomóc w obniżeniu ciśnienia jest wysiłek fizyczny o umiarkowanym stopniu intensywności. Dobrymi przykładami takich ćwiczeń mogą być marsz, jazda na rowerze lub pływanie. Z reguły dla osiągnięcia najlepszych efektów zalecane jest wykonywanie takiego wysiłku regularnie kilka razy w tygodniu po 30-45 minut.

Utrzymywanie prawidłowej wagi

Z wysiłkiem łączy się utrata zbędnych kilogramów, która także stanowi czynnik pomagający w walce ze zbyt wysokim ciśnieniem. Nadwaga sprzyja bowiem nadciśnieniu. Do określenia prawidłowej wagi dla każdego człowieka najczęściej używa się wskaźnika BMI. Oblicza się go poprzez podzielenie wagi ciała wyrażonej w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Wartości powyżej 25 oznaczają nadwagę, a 30 otyłość.

Ograniczenie soli

Ważna jest także zmiana diety. Elementem często łączonym z nadciśnieniem jest spożywanie zbyt dużych ilości soli. Dlatego jej ograniczenie może pomóc w obniżeniu ciśnienia. Pomocne przy tym będzie zastąpienie jej innymi przyprawami i ziołami. Sprawią one, że potrawy nie będą mdłe, co ułatwi dokonanie tej zmiany.

Jedzenie pokarmów bogatych w potas

Inną często spotykaną rekomendacją jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości potasu. Badania pokazują, że jego spożycie może pomóc w obniżeniu ciśnienia. Zwiększenie jego spożycia nie jest trudne, ponieważ występuje on w powszechnie spotykanych warzywach i owocach. Bogatymi jego źródłami są między innymi ziemniaki, buraki, banany i pomidory.

Zrezygnowanie z alkoholu

Ostatnią, ale bardzo istotną zmianą jest ograniczenie picia alkoholu, który może odpowiadać za wiele przypadków nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo zrezygnowanie z jego spożycia oznacza także inne ważne korzyści zdrowotne.

W przypadku podejrzenia wysokiego ciśnienia warto regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można na
https://mamcisnienie.pl/