Depilacja laserowa to zabieg przeznaczony szczególnie dla osób, które zmagają się z podrażnieniami po tradycyjnych metodach depilacji. Wykonując kilka zabiegów depilacji laserowej można mieć pewność, że owłosienie nie pojawi się przez dłuższy czas. Jak przebiega depilacja laserowa i czy taki zabieg jest bolesny? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Laserowe usuwanie owłosienia — jak się przygotować do zabiegu

Do zabiegu depilacji laserowej, jak i do każdego innego zabiegu, należy odpowiednio się przygotować. Przygotowania do zabiegu laserowego usuwania owłosienia może trwać nawet miesiąc. Zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, który zabieg będzie wykonywał. Omówienie szczegółów jest bardzo ważne. Zalecenia dotyczą głównie kondycji zdrowia oraz koloru i jasności włosów. Istnienie również szereg przeciwwskazań przed zabiegiem. Do których każdy musi się zastosować.

Należy przed zabiegiem depilacji laserowe:

 • na pół roku zrezygnować z doustnej kuracji rerinoidami
 • miesiąc przed zabiegiem zaprzestać depilacji owłosienia
 • 3 tygodnie przed zabiegiem zaprzestać stosowania maści z retinoidami
 • na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić przyjmowanie leków światło uwrażliwiającychy
 • na kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania, także na solarum
 • w przypadku opalenizny uzyskanej samoczynnie depilacja zostanie wykonana po jej ustąpieniu.

Wykonywanie depilacji laserowej zalecane jest zimą. Głównie z uwagi na zakaz opalania skóry przed zabiegiem.

Laserowe usuwanie owłosienia — przeciwskazania do zabiegu

Depilacja laserowa jest zabiegiem. Aby podjąć się jej wykonania, należy spełnić odpowiednie kryteria. Są również przeciwskazania do laserowego usuwania owłosienia, które mogą uniemożliwić jego wykonanie.

Przeciwskazania do depilacji to:

 • opalona skóra
 • przyjmowanie leków światłouczulających (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądziku, leki antydepresyjne)
 • ciąża
 • nowotwory (przebyte należy skonsultować z lekarzem)
 • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonywania zabiegu
 • stosowanie samo opalaczy i bronzerów
 • włosy w kolorze rudym, siwym, blond w miejscu zabiegu. Głównie z uwagi na niską skuteczność depilacji laserowej.

Jak przebiega depilacja laserowa

Przed wykonaniem zabiegu jesteśmy proszeni o wypełnienie krótkiej ankiety na temat naszego zdrowia. Pytania dotyczą przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. W pierwszej kolejności wykonywana jest próba laserowa na skórze. Głównie po to, by sprawdzić, jak reaguje na podobne podrażnienia. Jeśli wszystko jest w porządku można zabieg depilacji laserowej wykonać.

Podczas zabiegu laserowego usuwania owłosienia lekarz używa lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę. Która znajduje się w meszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje jej laser. W ten sposób ulega zniszczeniu a z nią cały meszek. Zazwyczaj dzień przed depilacją zaleca się zgolenie włosów maszynką. Po zabiegu zostają nałożone preparaty łagodzące.

Laserowe usuwania owłosienia nie jest zabiegiem jednorazowym. Włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich w czasie zabiegu znajduje się w fazie wzrostu. I to one właśnie reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w tak zwanej fazie uśpienia. Ich meszki mają za mało melaniny, by zareagowały na laser. Dlatego zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku. Zabieg depilacji laserowej nie jest trwały. Należy go ponawiać raz na rok, by zachować efekt gładkiej skóry. Niestety prawie nigdy nie da się usunąć włosów w 100%. Cześć z nich staje się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwia dalsze zabiegi.

Zabiegi również należy odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości meszków na prawidłowy poziom hormonów. Meszki zachowują się tak, jak by naszym organizmie było za dużo androgenów. Chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Zalecenia po zabiegu depilacji laserowej

Po wykonanym zabiegu pojawiają się podrażnienia oraz obrzęk okołomeszkowy, co jest całkowicie normalne. Objawy te ustępują najczęściej kilka godzin po wykonanej depilacji laserowej. Czasami może trwać to jednak kilka dni. Po wykonaniu laserowego usuwania owłosienia należy unikać:

 • gorących kąpieli
 • korzystania z sauny lub basenu
 • podrażniania skóry preparatami zawierającymi alkohol lub spirytus
 • przez około dwa tygodnie nie należy wykonywać zabiegów peelingu
 • do trzech tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania. Nie należy również stosować samoopalaczy

2 KOMENTARZE

 1. Depilacja laserowa to bardzo popularny zabieg. Jest co prawda dość kosztowny, jednak jest najbardziej skuteczny. Dlatego pewnie wiele kobiet na taki zabieg się decyduje. Jednak jak wynika z artykułu należy się do niego odpowiednio przygotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here