Problemy z kręgosłupem u dzieci wcale nie są niczym nowym. Zdarza się to stosunkowo często, a jednym z najczęstszych powodów jest zbyt częste przesiadywanie na komputerze, co przekłada się na mniejszą ilość ruchu. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc należy zrobić wszystko, żeby taka młoda osoba nie miała problemów już na tym etapie i mogła swobodnie się poruszać. Warto przybliżyć kilka najczęściej występujących wad postawy wymagających konsultacji z fizjoterapeutą. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Skolioza

Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń u dzieci. Inna nazwa skoliozy to boczne skrzywienie kręgosłupa. Polega ona na tym, że kręgosłup dziecka jest skrzywiony. Dlatego w tym przypadku tak istotne są ciągłe badania, żeby już we wczesnym stadium można było ocenić stan kręgosłupa i ewentualnie podjąć dalsze kroki. Badania takie można przeprowadzić decydując się na umówienie wizyty na osteomedic.com.pl. Profesjonalna fizjoterapia to świetny sposób na to, by w przyszłości oszczędzić dziecku bólu i cierpienia.

Szukając objawów skoliozy, trzeba wspomnieć o asymetrii wcięć talii, nierównej wysokości ramion czy też „wystające biodro”. Może się nawet okazać, że koniecznością będzie noszenie gorsetu, natomiast zdarza się to stosunkowo rzadko.

Koślawość

Kolejną wadą postawy u dzieci jest koślawość. Można ją zaobserwować, jeżeli dziecko układa nogi w kształcie litery X. Częstym powodem tego schorzenia jest szybki wzrost u dziecka, ale ma swoje bolesne skutki. O ile skoliozy się tak bardzo nie odczuwa, to jednak dziecko czuje ból w nogach, a ponadto jest on niezgrabny. Jeżeli rodzice widzą, że taki problem u pociechy występuje, to nie wolno w żadnym wypadku tego bagatelizować. Koślawość można wyleczyć tylko w wieku dziecięcym.

Plecy okrągłe

Szukając wad postaw u dzieci, można zauważyć, że wcale nie jest ich tak mało. Kolejną jest problem okrągłych pleców. Właśnie tutaj istotne jest to, co mówiliśmy na początku, czyli zbyt długie przesiadywanie na komputerze. Będąc rodzicem, jak najbardziej warto tego unikać i zachęcać ich do tego, żeby chodzili na basen, a jeżeli nie potrafią pływać, to dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie ich do szkoły pływania szkolarekin.pl, ale również mogą być to zachęty do wychodzenia z domu.

Najważniejsze jest to, by nie miały pozycji zgarbionej, która w przyszłości może skutkować nie tylko problemami z kręgosłupem, ale również nawet kłopotami z oddychaniem. Dlatego rodzice cały czas powinni zadbać o równowagę pomiędzy aktywnością fizyczną, a przesiadywaniem przed komputerem.

Polecane strony:

  1. https://osteomedic.com.pl/
  2. https://osteomedic.com.pl/blog/typowe-wady-postawy-dzieci